10 сучасних українських книжок, які варто прочитати кожному
Знижують стрес, продовжують життя, надихають та відкривають нові горизонти — усі ці властивості приписують книжкам. А під час війни, за словами психологів, читання — це ще й гарний спосіб відволіктися та повернути собі хоча б крихту довоєнної рутини.
Психологиня-консультантка Людмила Микитюк читання вважає дієвим способом самодопомоги на рівні з медитацією, релаксацією чи йогою.
«Зараз ми занурені у стрічки новин і тому маємо перенапружену психіку. Коли ж читаємо книжки, думаємо про те, що відбувається з героями. Це хороший спосіб відволіктися», — пояснює психологиня.
Особливо радить читати тим, хто практикував таке дозвілля до повномасштабного вторгнення, щоб «повернути у своє життя буденні речі». Втім Людмила Микитюк попереджає, що внутрішніх сил може вистачити лише на сторінку-дві: «Це нормально. Зараз наша психіка “переварює” увесь той жах, який відбувається. На все інше залишається менше психічної енергії».
Пропонуємо 10 книжок українських авторів, які варто прочитати кожному, хто хоче ознайомитись із сучасною українською літературою – яскравою, сміливою, неоднозначною.
1. «Первезія», Юрій Андрухович, 1997. Головний герой цього роману – український письменник, який вирушає до Венеції на симпозіум «Пост-карнавальне безглуздя світу: що на обрії?». У Венеції з ним відбуваються містичні речі і внутрішні трансформації.
2. «Непрості», Тарас Прохасько, 2002. Дія роману відбувається у період з 1913 по 1951 рік і розповідає про історію Карпат ХХ століття. Був перевиданий 6 разів, а також опублікований англійською.
3. «Польові дослідження українського сексу», Оксана Забужко, 1996. Не прості стосунки української поетеси, що приїжджає до США, та скульптора Романа. Десять разів перевидавався, вийшов десятьма мовами.
4. «Солодка Даруся», Марія Матіос, 2004. Дія роману відбувається на Буковині і розповідає історію жінки Дарусі та її батьків, які потерпають від радянської влади. Книга вийшла німецькою, польською, англійською, італійською.
5. «Герой нашого часу», Лесь Подерев’янський, 2006. Представляє карнавальний, сатиричний, епатажний напрямок сучасної літератури.
6. «Записки українського самашедшего», Ліна Костенко, 2010. Герой роману – 35-річний програміст, переживає особисту драму і розмірковує про недоліки сучасного глобалізованого світу.
7. «Ворошиловград», Сергій Жадан, 2010.Це жорсткий, реалістичний, чесний роман, у якому розповідається про міста сходу України і кримінальний світ. Роман екранізований. Фільм називається «Дике поле».
8. «Фелікс Австрія». Софія Андрухович, 2014. Це роман про Станіслав початку 20 століття. Розповідь ведеться від і мені Стефи, служниця у домі доктора Агнера, потім його дочки, особливої людини в житті Стефи. Книга перекладена сімома мовами. Екранізацію здійснено у 2020 році. Вільм називається «Віддана».
9. «За спиною», Гаська Шиян, 2019. Героїня твору, 27-річна дівчина Марта, коханий якої пішов на війну. Це нетиповий погляд н війну. Марта розмірковує про своє життя. Їй здається, що потяг Макса до війни – це якась помилкова спроба довести свою маскулінність.
10. «Доця», Тамара Горіха Зерня, 2019. Дія роману розгортається у 2014 році на Донбасі і описує життя героїні, яка втрачає через війну все, але знаходить новий сенс життя, ставши волонтеркою.